Jak zaplanować czas z dzieckiem

Pojawienie się na świecie małego dziecka zawsze powoduje ogromne zmiany w życiu jego rodziców. Swobodne dotąd spędzanie czasu mocno się zmienia. Wyjścia do klubów, spotkania z przyjaciółmi czy nocne imprezy natychmiast stają pod znakiem zapytania. Upłynie sporo czasu zanim za tym zatęsknisz. Znacznie wcześniej zaczniesz planować, jak może mijać twój dzień, aby nie paść ze zmęczenia.

Często powtarzana mądrość mówi: śpij, gdy dziecko śpi. Wiele matek ironicznie dodaje do niej: gotuj kiedy dziecko gotuje i sprzątaj, gdy ono sprząta. Nie należy jednak podważać tego powiedzenia. W pierwszych tygodniach po porodzie to właśnie noworodek powinien być najważniejszy. Spróbuj poświęcić mu maksimum swojego czasu. Nie martw się wczorajszymi talerzami w zlewie czy nieumytą podłogą w łazience. Wszelkie codzienne czynności mogą zaczekać. Niemowlę jest teraz najważniejsze.
Pogódź się z faktem, że noworodek będzie chciał spędzać jak najwięcej czasu z mamą. Musisz być w pobliżu. Nie zdziw się, gdy niemowlak będzie cały czas domagał się picia. W pierwszych dniach życia maleństwo nie ma jeszcze uregulowanych odstępów między kolejnymi posiłkami. Może więc zdarzyć się, że raz odstęp wyniesie kilka godzin, a później dziecko będzie chciało jeść co pół godziny.

https://zyczenia.eu/newyear/en/

Najważniejszą zasadą, która powinna sterować życiem świeżo upieczonej matki jest brak planu dnia. Przy nieregularnym rytmie dobowym malucha każdy plan może okazać się nie do spełnienia. Jeżeli weźmiesz sobie na głowę za dużo obowiązków, szybko możesz zdenerwować się, gdy nie uda ci się ich wykonać. Jeśli masz siłę, możesz zająć się spełnianiem domowych obowiązków w czasie snu dziecka. W tej sytuacji poczujesz satysfakcję z wykonanego zadania, zamiast niepotrzebnie się denerwować.

Nie denerwuj się, jeśli na początku troszczenie się o maleństwo będzie cię przerastać. Wiedza przychodzi z czasem.

Related Post